Menu

PROČ TOPIT DŘEVEM


 

TOPIT KVALITNÍM TVRDÝM DŘEVEM SE OPRAVDU VYPLATÍ

 

Objevte také krásu topení dřevem

S rostoucími cenami veškerých možných druhů paliv začíná čím dál více lidí objevovat přednosti topení dřevem. Vždyť se jedná o ten vůbec nejstarší druh topení. A dnes po mnoha a mnoha staletích se lidé houfně ohlížejí zpět k tomu nejzákladnějšímu druhu vytápění, který nám příroda nabízí. Této skutečnosti si začaly rychle všímat i lesní těžební závody a hlavně velcí distributoři palivového dřeva. A tak ceny palivového dřeva stoupají každým rokem někdy i o desítky procent ročně. Jako kdyby ceny dřeva chtěly co nejdříve dohnat své konkurenty v podobě uhlí a plynu. Zvažujete-li přechod na topení dřevem a máte-li tuto možnost topení ve vašem domě, tak přestaňte váhat! Stačí se podívat na následující řádky…

Tvrdé dřevo – největší úspora

Tvrdé palivové dřevo jako buk či habr je bezpochyby tím nejkvalitnějším a nejúspornějším druhem vytápění. Velký podíl na tom má látka lignin, jenž je ve vysoké koncentraci obsažena právě v tvrdých listnatých dřevinách. Důležitým faktorem je používání pokud možno již proschlého dřeva k topení, tj. se zbytkovou vlhkostí pod 25%. Při topení dřevem s vyšší vlhkostí si nejen můžete poškodit vaše kamna či krb zanesením usazenin obsaženými v kouři, ale hlavně se vám snižuje efektivita výhřevnosti.

Výhřevnost podrobněji

Srovnejte dosažitelné výše výhřevností u jednotlivých druhů dřevin při zbytkové vlhkosti 25% a v měrné jednotce kWh/prms (prost. metr volně sypaný):

Tabulka kWh

A nakonec peníze, peníze, peníze…

Vzorový výpočet ROČNÍCH nákladů na vytápění se vztahuje na průměrný rodinný dům s půdorysem 100m2, podsklepenou garáží, přízemím, jedním patrem a nevyužívanými střešními prostory. U tohoto domu bylo provedeno zateplení, výměna oken a instalování nového kotle na dřevo. Výpočet byl propočítán na ceny energií k prosinci roku 2017. Seřazeno od nejekonomičtějšího vytápění po nejméně ekonomické.

Tabulka - způsob vytápění

(zdroj Woodpress&Eurobian)

 

Buk: tvrdé palivové dřevo s výbornou výhřevností, patří k nejtěžším dřevinám (hmotnost čerstvého plnometru se pohybuje – v závislosti na struktuře dřeva i lokalitě těžby – přibližně 1.030 až 1.080 kg); dobře se štípe a rychle vysychá; má šedobílou až ocelově šedomodrou, tenkou, hladkou kůru; dřevo je světle hnědé, bělavé až narůžovělé barvy.
Bukové dřevo je potřeba chránit před deštěm, neboť podléhá hnilobě.

Platí jednoduchá rovnice: Čím má dřevo menší zbytkovou vlhkost, tím je výhřevnější a tudíž i ekonomičtější. Buďte i vy dobrými hospodáři a včas myslete i na další topnou sezónu, udělejte si zásobu dřeva, jenž vám bude pomalu prosychat. Šetřete tak peníze, které můžete využít třeba na rodinnou dovolenou…